OZDRAV SA lebo môžeš

Môžeš sa ozdraviť, ba môžeš úplne vyzdravieť – ak budeš chcieť. A kondicionál „ak budeš chcieť“ pokojne vymeňme za imperatív – chci! Pretože môžeš. Nie je totiž nič jednoduchšie, ako chcieť, čo človek môže.

Každý, kto bol predtým zdravý a teraz sa cíti chorý, sa dostal k nemoci určitou cestičkou. Niekedy nebadanou, postupnou a pomalou, inokedy celkom zrejmou.

Ak však do nemoci vedie cesta, je celkom isté, že nejaká cesta vedie aj z nemoci von! Nejaká cesta... Ale aká?

Úplne najjednoduchším a vo väčšine prípadov aj najúčinnejším spôsobom by bolo použiť presne tú istú trasu, ktorá nás do choroby priviedla, len zmeniť jej smer. Presnejšie povedané, úplne ho otočiť – naspäť. 

Takéto riešenie, v duchu „pomôž si, človeče, aj pánboh ti pomôže“, sa nám ale nezdá dosť in, je nemoderné (hoci naši predkovia neboli žiadni hlupáci!), je nevedecké, je diskutabilné... a neviem, čo ešte. Čo na tom, že funguje?  Náš obvoďák by sa nám asi vysmial. Takže... nevolíme cestu späť – do zdravia, zvolíme si novú cestu, dlhú a celkom neistú, ideme sa „liečiť“. Za pomoci lekárskej vedy, za pomoci  farmaceutiky, za pomoci zásahu – zvonku. A vnútri nás stále ostáva riziko recidívy, tlejúce ohnisko, prapríčina našich potiaží, lebo tú sme takýmto spôsobom neošetrili. A dokonca, viete, že existuje niekto, kto si vďaka tomu mädlí ruky a počíta peniažky? Vaše peniažky.

Nie, nebudem rušiť vaše stereotypy. A ani nechcem haniť lekárov; mám medzi nimi priateľov, ba i príbuzných. A aj keď mi v mnohom dávajú za pravdu, riziko kauzálnej, či, prepytujem, holistickej liečby podstupovať nebudú, radšej sa vydajú overeným chodníčkom liečby symptomatickej, pretože potlačiť príznaky je rýchle, efektné a prináša úľavu. Pravdou je, že v mnohých prípadoch profesionalita lekárov je jediným riešením – keď vám napríklad trčí kosť z predlaktia pri komplikovanej fraktúre, alebo je nutné pichnúť vám konskú dávku nejakého antihistamínu, aby vás nezabili včelie žihadielka, či je treba rýchlo niečo z vás vybrať (napríklad apendix), prípadne do vás niečo vložiť (napríklad by-pass), aby ste neexitovali, pretože taký exitus zvykne byť -  nevratný! 

Ak sa však s lekárom dohodnete (a býva to dosť jednostranná dohoda), že sa teda idete liečiť a budete brať, čo vám predpíše, spomeňte si, prosím, na riadky, ktoré si o chvíľu prečítate. A aspoň „tajne“ ich ako alternatívu preskúmajte v praxi. 

Váš život a zdravie zásadným spôsobom ovplyvňujú tri veci. Je to vaša psychika, vaša strava a váš pohyb. Tak by to malo byť v poriadku. Ak ste sa ale dostali do takého stavu, že už nie ony ovplyvňujú vás, ale váš životný štýl ich, je zle nedobre. Ste v bludnom kruhu. A ako sa pretína bludný kruh? No ako každý kruh, na hociktorom mieste. Ktorýmkoľvek faktorom začnete, ďalšie dva sa pridajú.

Najprv si urobme malú revíziu.

POHYB

Začnime tým zdanlivo najjednoduchším. Veď hýbe sa každý, či nie? No nie je pohyb ako pohyb. 

Čo sa nehýbe, je mŕtve. A zahníva. Ako stojatá voda. Ak je vaším jediným pohybom chôdza do auta, potom z auta niekam dnu a samozrejme, naopak, je to žalostne málo. Z postele do kúpeľne, z kúpeľne do kuchyne...bože, a opäť do postele? Čo ste chorí? A veru ste. A ak nie, tak budete.

Iste, pracujete, aj to je nejaký pohyb. Aj duševná práca spáli nejaké jouly, a veď aj hlasivka je sval! Môžete však rozprávať do nemoty, nenahradí to ani minútový beh! A beh prstov po klávesnici alebo po displeji...  Nedajte sa vysmiať.

Príroda nerobí nič zbytočne. Ak nás obdarila takým množstvom svalov, je jasné, že boli na niečo určené. Na pohyb. Všimnete si dieťa, ako sa hýbe. Jeho hlavnou prirodzenosťou je hýbať sa veľa. Veľmi veľa; až tak, že niekedy nám tie pohyby pripadajú prehnané a nekoordinované. Množstvo životnej energie v malom telíčku je obtiažne zvládať. Ale učí sa. Fajn, ak sa prestane učiť v momente, keď už je pohyb zvládnutý, horšie, ak sa „učí“ ďalej – ako pohyb obmedziť. Svaly sa začínajú zmenšovať, v horšom prípade dokonca atrofovať, obrastajú tukom (a aj okolo vnútorných orgánov!), s obmedzeným a spomaleným pohybom sa spomalí aj metabolizmus, s telom začína byť čosi v neporiadku. No aby nie! Dostalo predsa indíciu, že má začať – umierať. Jedným zo základných atribútov života je totiž pohyb. 

Ďalšie riadky patria tým, čo majú problém s pohybom, ostatní, pokojne preskočte na nasledujúce faktory, strava a psychika.

Zapraviť dostatočný pohyb do života je u mnohých už veľký problém, ak nie priam nemožnosť. Ale nestrácajte nádej, ani hlavu – ako sme tam nenápadne vošli, tak aj „nenápadne“ z toho ubzikneme.

Základná rada číslo jeden: Vedome využite na pohyb každú voľnú a každú vhodnú chvíľu! Keď varíte, hneď po pomiešaní jedla sa prechádzajte! Nečakajte v stoji! Keď rozmýšľate, prechádzajte sa. Nestojte, neseďte! Keď sa hráte s mobilom, prechádzajte sa pritom. Keď čakáte na zastávke, choďte obďaleč a – prechádzajte sa. Ľudia si možno pomyslia, že ste nervózni, no to vám môže byť jedno. Keď pracujete posediačky, majte na pamäti, že je to len výnimka, no základ je prechádzať sa! A využite na to každú možnosť. Ak chcete na niečo prísť, prechádzajte sa – rozvírenie telesnej energie totiž rozvíri aj energiu vášho mozgu a myšlienky naskakujú brilantnejšie! Jednoducho, státie, sedenie, ba i ležanie obmedzte na minimálnu mieru. 

Základná rada číslo dva: Cvičte. Ako? Nuž pamäť vám azda ešte slúži, tak si spomeňte na telesnú výchovu, alebo na hocijakú bežnú rozcvičku. Áno začnite tými smiešnymi pohybmi: predpažiť, rozpažiť, pripažiť... krúžiť hlavou, potom driekom, predklony, záklony... To hádam ešte zvládnete, nie? Problém môže nastať pri náročnejších cvikoch: zhyby, drepy, kliky. Nebuďte prekvapení, ak sa vám pri pokuse o kliky nepodarí ani jeden; prudká bolesť v zápästí vám zabráni zdvihnúť sa zo zeme! Stáva sa to.Pre vaše chabé svaly ste príliš ťažkí! Pomôžte si užitočným trikom: oprite sa rukami o hranu stola, postele, stoličky... a robte sprvoti kliky v šikmej polohe, pôjde to. O pár dní ich zopár urobíte aj na zemi. O dva týždne sa vám podarí aj regulérnych dvadsať a o ďalší týždeň päťdesiat! Rovnaký efekt pri vytrvalosti nastane aj s ďalšími ťažkými cvikmi. Len, preboha, neprestávajte! Príde sladká odmena, uvidíte :)

A dôležité: Otvorte si pri cvičení okno, ak už nemôžete byť vonku.

Základná rada číslo tri: Aspoň raz za deň sa vďaka pohybu spoťte! Teraz nemám na mysli sex, vy koťuhy! Iba také jednoduchosti, ako intenzívna chôdza a beh. Ak ste zvládli predchádzajúce základné rady, pôjde to. Dajte si to denného réžimu. Prípadný dážď nepovažujte za nepriateľa, užite si ho. A do týždenného réžimu niečo sofistikovanejšie – bicyklovanie (pre začiatok odporúčam bicykel so širokým sedlom), turistika (hlavne nech je do kopca!), plávanie,... len nie až tak sofistikované ako šach. Spomeňte si na príjemné pocity z bicykla, či z plavárne v detstve a vráťte si ich do života. A spomínaná odmena? Pri intenzívnom pohybe sa vám telo odmení a zaplaví vás hormónmi šťastia! Začnete chápať notorických fitkárov a sami po nejakom fitku zatúžite. Len pozor na závislosť, stačí raz za čas.

Základná rada číslo štyri: Vráťte do svojho života tanec! Tancujte, áno tancujte! A prečo?  Preto. Uvidíte. Kým neležíte v truhle, na tanec nie ste ešte dosť starí. Potom si už veru nezatancujete. Tanec je najušľachtilejší pohyb. Ak sa hanbíte, začnite osamote; dajte si hlasnejšie hudbu a nechajte telo, nech sa intuitívne poddá rytmu. Balzam! Neskôr stiahnite do toho i svojho partnera, partnerku, deti... Urobíte im veľkú radosť! A viete, že môžete tancovať nielen na rytmus, ale i na melódiu? Bude sa to síce podobať viac na „balet“, ale nevadí – hýbete sa a zároveň i zušľachťujete, skvelé! Improvizujte, buďte tvoriví.

Benefity pohybu: Pamätajte – ak sa nehýbete, ste mŕtvi! Obrazne, a čoskoro i reálne. A naopak, ak sa dostatočne hýbete, omladnete a získate naspäť silu! Pohyb je najspoľahlivejšou cestou von z takzvaných civilizačných chorôb – nemocí obehu, srdcovo-cievnych porúch, vysokého tlaku, nedostatku imunity, nadváhy, cukrovky, dýchavičnosti, zavodnenia organizmu, spomalenej látkovej výmeny, a mnohých ďalších, predovšetkým tých chronických. Odďaľuje, ba až úplne eliminuje riziko infarktu a mozgovej mŕtvice. Minimálne päťdesiat percent vašich zdravotných problémov úspešne pošlete vďaka pohybu do hája!

STRAVA

Nebudem obťažovať okrídlenými bonmotmi typu „sme to, čo jeme“. Ak by to všetci, ktorí to poznajú, akceptovali, nestretávali by sme toľko chodiacich hamburgerov, vlečúcich sa pízz, či agresívnych zamračených zahnívajúcich tkanív zabitého zvieraťa! Nebolo by krajšie stretávať radostné jablko, životom prekypujúce klíčiace semienka, lahodný medovkový čaj, či tancujúce reďkovky? Zabudnime...

Všetko je inak, preto sa pozrime na stravu trochu iným pohľadom. Totiž, čokoľvek, čo dávame do tela – je z hľadiska toxikológie pre telo toxické. Úplne všetko, azda iba okrem čistej vody, ktorá z veľkej časti tvorí naše telo, nás intoxikuje, inými slovami – pôsobí na nás chemicky. Telo sa s tým musí vysporiadať a používa na to vlastnú chémiu a vylučovací systém. Príroda však nič nerobí len tak z pasie a nadarmo, a tak nám umožnila, aby „toxicita“ určitého typu bola pre telo aj užitočná. Preto je osožné „intoxikovať sa“ povedzme enzýmami či vitamínmi, alebo aj inými známymi telu prospešnými látkami. No proces ich spracovania sa ničím nelíši od procesu spracovania jedov. Ak teda do seba dáme jed, telo si myslí, že to tak má byť a do krvi ho distribuje rovnako ako osožnú látku. Nebolo by krásne, keby telo poslalo nejakou „krátkou cestou“ jed rovno do konečníka a von? No entita, ktorá stvorila naše telo, asi nerátala s tým, že budeme takí hlúpi. Pchať si do tela jedy a škodlivé látky! Veď ani zvieratá to za normálnych okolností nerobia.

Toto je naša skaza, no zároveň i naše vykúpenie! Áno, strava ako liek. No musíme sa opäť začať učiť, ako a hlavne čo jesť. Ak je pohyb polovičnou cestou von z chorôb, strava tvorí druhú polovicu. A nad všetkým tróni ako všeobecný supervízor a veliteľ – naša psychika!

Základná rada číslo jeden: Memento homo, quia pulvis est et in pulverem reverteris! (Pamätaj, človeče, že prach si a na prach sa obrátiš!) Nie, nebudem sa teraz zaoberať filozofickou hĺbkou tohto výroku, i keď aj na to raz v našom časopise dôjde. Chcem iba dať do pozornosti, že naše telo pochádza a je zo zeme (s malým i veľkým „Z“) a teda „zo zeme“ by malo pochádzať aj to, čo doň vkladáme! Strava by teda mala byť tiež „zo zeme“ a mala by byť voči telu akási druhá prirodzenosť (po latinsky „alter nativa“, mimochodom :). Ešte lopatistickejšie: nemala by byť syntetická, umelá! Akákoľvek syntetika je pre telo vysoko záporne toxická, a preto sa jej širokým oblúkom vyhnite! Nota bene, patria sem aj farmaká, okrem tých, ktoré majú evidentný prírodný pôvod.

Základná rada číslo dva: Memento homo... pardón, dosť latinčiny.Pamätaj človeče, čo by si jesť nemal! Tu by sme mohli zaradiť veľmi obsiahly zoznam, no sústreďme sa aspoň na najväčšie prehrešky. 

Soľ a cukor, pričom. pre niektorých možno prekvapivo, soľ výrazne na prvom mieste! Kým cukor nemôžeme úplne eliminovať, trochu ho potrebujeme kvôli energetike, soľ by sme mali absolútne vylúčiť a odvyknúť si od nej. Zabudnite na „soľ nad zlato“! Robí nám iba zle! Je zodpovedná za srdcovo-cievne problémy, vysoký krvný tlak, metabolické problémy, výrazným spôsobom prispieva k senilite, Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe, čiže k degradácii plnohodnotnej bytosti! Pre cukor platí takmer to isté (plus problémy s nadváhou a cukrovkou), mali by sme ho výrazne obmedziť!

Alkohol a iné tvrdé drogy. O tomto sa mi písať nechce, zdá sa, že všetci o tom vedia všetko. Ale neposlúchnu, až kým ich niečo neprikvačí. Mimochodom, cannabis za nebezpečný nepovažujem, skôr naopak – je to liek budúcnosti, napríklad jediný účinný prostriedok na sklerózu multiplex; ale, prosím – až keď ho úrady povolia, dobre?

Mäso. Pre človeka vysoko toxické! Podrobne sme o tom písali v minulom čísle. Chronická samovražedná zbraň number 1 !!!

A veľa veľa ďalších, možno menej výrazných, no pamätajme na lekárnické pravidlo: Hodnoty dvoch alebo viacerých pôsobiacich látok sa navzájom nie sčítavajú, ale násobia! Ak má napríklad jedna látka faktor pôsobnosti 5 a druhá 6, ich výsledkom nebude 11, ale 30! Dobré, však?

V zásade je osožná potravina iba taká, ktorá je v prirodzenom (či prírodnom) stave a nie je upraveným produktom. Upravené potraviny obsahujú mnohé takzvané „éčka“, ktoré sú dobré pre výrobcov (z hľadiska špedície a skladovateľnosti), no nie pre konzumenta. Čím viac éčok, tým horšie. Nenápadná, no o to plazivejšia toxicita. (Lekárnické pravidlo!)

Základná rada číslo tri: Zmeňte svoje stravovacie návyky. Ak sa chcete dostať inam, musíte ísť inou cestičkou. Nemusíte byť ktovieaký stravovací expert, stačí, ak dodržíte pár nasledujúcich úžasných zásad, extrahovaných zo systému oddelenej stravy:

Nikdy nemiešajte v jednom pokrme potraviny živočíšneho a rastlinného pôvodu. Prečo? Na každé z nich používa žalúdok rozdielne zloženie žalúdočných štiav. Napríklad pri klasickom rezni so zemiakovým šalátom žalúdok vôbec nechápe, čo ste doň vložili! Zvolí chémiu buď na jedno, alebo na druhé, prípadne ani na jedno, ani na druhé a váha, až kým nie je nútený „nejako“ (vždy s obtiažami a nekvalitne!) to spracovať!!! Dôsledok? Nadváha, spomalený metabolizmus, pálenie záhy...  Pritom, keby ste si dali hoci aj megadávku iba mäsa, alebo iba zemiakov, či iba chleba, ublížili by ste si menej! Ak sa nad tým zamyslíte, zistíte, že len málo bežných jedál spĺňa túto dôležitú podmienku. Naučte sa byť tvoriví aj pri príprave jedál. 

Ovocie môžete konzumovať striktne iba na lačno! Naopak, zeleninu môžete jesť a kombinovať s hocičím (aspoň niečo). Prečo? Ak do práve pracujúceho žalúdka nasúkate trebárs jablko či pomaranč, ostáva navrchu,„v poradí“, vytvára nepriaznivú chemickú prímes, znehodnocuje sa (ako keď rozrezané jablko hnedne) a vy sa necítite príjemne, môže vám aj prísť zle! Okrem čistej vody, aj každý nápoj, vrátane čaju alebo ochutenej minerálky, sa istý čas trávi. Počítajte s tým pri ovocí. So zeleninou takéto problémy nie sú.

Kto vám povedal, že musíte raňajkovať, a hlavne – ako to odôvodnil? Je to óbr blud, dokonca dosť nebezpečný. Telo potrebuje po spánku istý čas, a kvantá čistej vody, aby sa rozbehlo a naplno je pripravené až neskoro dopoludnia. A práve dovtedy je vhodný čas, aby ste do prázdneho žalúdka dávali ovocie. Naprázdno sa totiž veľmi ľahko trávia. Jeho enzýmy vás počas tohto obdobia energeticky posilňujú viac ako káva. Ťažobu a zbytočnosť raňajok pocítite, keď sa od nich odučíte a náhodne ich raz vyskúšate. Bude sa vám chcieť vrátiť späť do postele! Verte mi, že prirodzené je necítiť ráno žiaden hlad, a to ani vtedy, ak ste si večer predtým líhali hladní.

Obed si doprajte výdatný, a potom už len občas a po malých dávkach „pojedávajte“ až do večera. Mimochodom, ani večeru nepotrebujete, ale čo už, keď ste takí hladoši?

Základná rada číslo štyri: Razantne zvýšte konzumáciu enzýmov! Čo to je? Tu sme už v trochu oblasti „zázrakov“ a výrazného ozdravovania sa, pretože enzýmy spôsobujú okrem iného aj také maličkosti, ako je to, že chudý priberie, tučný schudne, (ťažko) chorý vyzdravie a telo sa presne podľa potreby výrazne zharmonizuje! Možno nastane problém, keď vám prezradím, že enzýmy sa nachádzajú iba v surových potravinách, lebo chúďatká neprežijú vyššiu teplotu ako 60°Celzia! Je najvyšší čas začať sa zaujímať o surovú stravu! A v čom ich nájdete? Takmer v každej prirodzenej potravine, ktorá neprešla tepelnou úpravou – ovocie, zelenina, jadrá, oriešky, semienka, strukoviny...

A to hlavné – aj tam, kde už lekári iba rezignovane vzdychali, pri takzvaných „smrťákoch“ - bezo zvyšku pomohla surová strava! A kto vám takéto niečo doteraz tajil? No samozrejme -  farmaceuti a ich silná lobby. Totiž, všeobecné povedomie o enzýmoch by ich vyhodilo zo sedla. A vlastne nie – ešte majú očkovanie.

A posledná rada: Zaujímajte sa, hľadajte, objavujte svoju potravinovú „Ameriku“! Je množstvo potravín, ktoré pôsobia ako liečivá. Oplatí sa vám to. Nie je iba citrón do čaju pri nachladnutí. A cesnak... Len pomerne nadávno nastal boom chili papričiek, dávnejšie existuje kombucha... a mnohé ďalšie,... už sa mi nechce. Domáca úloha – zistite si niečo viac o účinkoch surovej červenej repy (cvikle)! Predosielam: stopercentné vyliečenie rakoviny v pokusnej skupine, a iné! Aj vy máte pocit, že vám niekto niečo zámerne skrýval? Podľa dátumu odborných výskumov sa nejedná o novinku!

PSYCHIKA

Psychika je a aj bude jednou z hlavných tém nášho časopisu, preto v tomto prípade iba stručne:

Vaša psychika je to, čo priťahuje do vášho života udalosti. Je zodpovedná, za všetko, čo sa vám deje a bezo zvyšku aj za vašu nemoc, dokonca i za úrazy! Každá nemoc i úraz má pôvod v psychike a v skutočnosti iba vaša psychika vás lieči, nech je medikament akýkoľvek!Vašu stravu i pohyb riadi tiež len vaša psychika, a je schopná cez tieto faktory viesť vás do choroby, ale aj vyviesť z nej von!

Ak chcete mať zdravie vo svojich rukách, musíte sa naučiť mať psychiku pod kontrolou a vedome ju ovládať. Produktom psychiky sú vaše emócie, ktoré priamo pôsobia na vašu fyziológiu – vaše zdravie.

Každá negatívna emócia (predovšetkým hnev a strach) sa čoskoro premietne na vašom fyzickom zdraví ako porucha, alebo nemoc.

Každá pozitívna emócia vás lieči.

Negatívne i pozitívne emócie sú predovšetkým reakciou na medziľudské vzťahy, preto si zapamätajte:

Základom akéhokoľvek vzťahu je kvalitná vzájomná komunikácia!

Notoricky dôverujte, až do poslednej možnej sekundy, kým vás niekto totálne nesklame. Ušetrite si tým veľa priebežných nepríjemností.

Pestujte si všetky vzťahy, aj tie povrchné, zalievajte ich ako kvetinky.

Nikdy nevolajte po spravodlivosti, a tobôž po pomste! Na to je tu karma. Čo ste vy nejaký sudca?

Vy ste od toho, aby ste odpúšťali, veď aj vy to potrebujete. A odpustenie niekomu prinesie úľavu predovšetkým vám! A spolu s ním aj vyzdravenie z mnohých chronických nemocí.

Nič si neberte osobne. Kritika, ba i urážka hovoria viac o jej autorovi, než o vás. Nikto nemôže presne poznať vaše dôvody a motívy konania. Niekedy ani vy sám.

Vážte si svojich akože nepriateľov, ale nebojte sa ich! Aj oni, rovnako ako vy, majú svoju parciálnu pravdu, aj keď možno inú matricu myslenia. A ocitli sa proti vám pre nič menšie, len preto, aby vás niečo naučili.A vy ich.

A – radujte sa! Čo najčastejšie, ako to len ide, sa radujte...