DEVIN TOWNSEND PROJECT Transcendence

Devin Townsend je génius. Táto, priam renesančná osobnosť metalovej hudby, prekračuje hranice svojho žánru. Okrem prívlastku „génius“ nie je nič nezvyčajné prečítať si o ňom ako o šialenom géniovi, prípadne geniálnom šialencovi.

 Ostrohy si začal brúsiť, sotva mu zaschol vysokoškolský diplom, u nikoho menšieho, než je gitarový mág Steve Vai. A to rovno ako frontman jeho kapely na poste speváka! V roku 1993 natočili spoločnú platňu Sex And Religion, a Devin sa porúčal, v túžbe realizovať vlastné projekty.

  Odvtedy, ak som dobre počítal, natočil ďalších 26 CD. Jeho fanúšikovia mali pred vydaním každej platne iba jedinú istotu – že si nemôžu byť istí, čím zasa prekvapí. Hneď jedna z prvých Biomech Ocean Machine ho etablovala medzi špičku prog metalu. V ďalších si mohli nájsť napríklad prímesy new age, elektroniky, klasiky, extrémnych žánrov... ba i popu!  Popri tom si strihol aj thrash-death-industrial metalovú kapelu Strapping Young Lad, s ktorou to natrel špičkám uvedených žánrov a ukázal, ako sa robí extrémne dobrá extrémna hudba. Typický je jeho zmysel pre humor a sebairóniu, ktorý okoreňuje beztak už kvalitnú tvorbu.

  Posledná placka, ktorú aktuálne vyslal do sveta, TRANSCENDENCE, zúročuje všetko, čo sme spomenuli. Nesmierne príťažlivý a dobre počúvateľný album obsahuje hĺbku, kompozičné majstrovstvo, no miestami aj až popovú chytľavosť. Pán spevák a skladateľ Devin ukazuje, že je aj pán gitarista. V skladbe Failure vás prekvapí zručným a emotívnym gitarovým sólom, aké ste mohli naposledy počuť azda iba od Davida Gilmoura v zlatých časoch Pink Floyd! A nie je jediné. A ani jediným prvkom, čo tam stojí za pozornosť.

   Ak chcete intenzívny poslucháčsky zážitok a zároveň zábavu, vrelo odporúčame!